W ostatnim czasie mieliśmy okazję przeprowadzać efekty pirotechniczne na planie filmowym. Początkowo zaskoczeniem dla nas okazała się konieczność zatrudnienia (na codzień wykonujemy głównie pokazy fajerwerków) na planie firmowym zawodowego pirotechnika do odpalenia kilkunastu rac morskich. Wydawałoby się, że nie wymaga to specjalistycznych umiejętności, jednak po przybyciu na plan i nakręceniu paru ujęć nasze zdanie uległo zmianie. Wszystkie ujęcie do scen z użyciem efektów pirotechnicznych były kręcone na podwórzu jednej z łódzkich kamienic przy ulicy Piotrowskiej oraz wewnątrz kamienicy.

Efekty pirotechniczne na planie filmowym – czerwone flary i race

Efektem pirotechnicznym, jaki przeprowadzaliśmy na planie filmowym, było czerwone światło z dymem. Rozpoczęliśmy od testów materiałów pirotechnicznych, aby reżyser wybrał te efekty, które odpowiadają mu najbardziej. Odpaliliśmy kilka rodzajów rac i flar oraz wytypowaliśmy pożądany

Zdjęcia efektów pirotechnicznych na planie filmowym.

materiał. W jednej ze scen konieczne było odpalenie wszystkich efektów pirotechnicznych w jednym momencie, w tym przypadku konieczne było użycie rac odpalanych za pomocą zawleczki. W scenie brało udział ponad dziesięciu aktorów na małej przestrzeni, także konieczne było zachowanie ponadprzeciętnych wymogów bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko poparzenia czy wypadku.

W kolejnej ze scen konieczne było wygenerowanie efektu pirotechnicznego w postaci silnego, czerwonego światła ukierunkowanego z podwórza, z zachowanie odpowiedniego, realnego kontu światła. W tej sytuacji racę musieliśmy umieścić na wysięgniku i odpalić ją z piętra poniżej. Po kilku powtórkach osiągnęliśmy pożądany efekt. Poniżej dołączamy kilka fotografii z planu filmowego z użyciem efektów pirotechnicznych.