Zostanie sprzedawcą fajerwerków, nie jest trudne, ponieważ osoby wykonujące tę profesję nie muszą przechodzić wieloetapowych szkoleń czy występować o specjalne pozwolenia na handel. Jest to odpowiedzialne zajęcie, podczas wykonywania którego trzeba mieć oczy dookoła głowy. Tylko odpowiedzialne i bezpieczne prowadzenie stoiska z fajerwerkami pozwala na osiągnięcie biznesowego sukcesu. Jakiś czas temu wprowadzono pewne regulacje, dzięki którym prowadzenie punktu sprzedaży fajerwerków jest maksymalnie bezpiecznym przedsięwzięciem. Rozporządzanie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej definiuje BHP pracy w warunkach szczególnych, jakimi są produkcja, transport oraz obrót wyrobami pirotechnicznymi. Restrykcje zostały obwieszczone przez ministerstwo rozwoju 22 stycznia 2016 roku i precyzyjnie określają warunki pracy przy sprzedaży materiałów wybuchowych, w tym fajerwerków. Przygotowaliśmy listę restrykcji dotyczących handlu petardami.

Lista 10 prawnych restrykcji dotyczących handlu fajerwerkami:

  1. Każde stoisko, na którym prowadzona jest sprzedaż fajerwerków, musi być wyposażone w odpowiednią liczbę gaśnic pianowych. Absolutne minimum to dwie gaśnice o pojemności sześciu litrów. Kolejnym z obowiązkowych elementów wyposażenia punktu dystrybucji petard jest koc gaśniczy.
  2. Limit wyrobów pirotechnicznych składowanych w miejscu sprzedaży to 1000 kg brutto. Obostrzenia dotyczą wyrobów pirotechnicznych klasy P1, T1, 1, 2, 3 i dotyczą sprzedawców decydujących się na dystrybucję fajerwerków przez 21 i więcej dni. Sezonowi sprzedawcy petard, którzy chcą handlować przez mniej niż 21 dni, mogą posiadać na stoiku do 300 kg towaru.
  3. TOWAR PODAJE SPRZEDAWCA: to jedna zasad bezpiecznej sprzedaży fajerwerków. Działalność musi być prowadzona na wyodrębnionych stoiskach. W handlu wyrobami pirotechnicznymi obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży samoobsługowej.
  4. W przypadku, gdy sprzedaż petard prowadzona jest przez dłużej niż 90 dni w roku, na sprzedawcy spoczywaobowiązek przygotowania kart kwalifikacyjnych obiektów.
  5. Każdy sprzedawca fajerwerków powinien opracować i zawsze mieć przy sobie szczegółową instrukcję dotyczącą przechowywania wyrobów pirotechnicznych.
  6. Wyposażenie pomieszczeń, w których prowadzona jest sprzedaż wyrobów pirotechnicznych, powinno być wykonane z materiałów ognioodpornych, trudnopalnych. Jeśli chodzi o temperaturę panującą w miejscusprzedaży, to za maksimum przyjmuje się 30 °C.
  7. Miejsce składowania wyrobów pirotechnicznych powinno zostać wyposażone w zabezpieczenia antykradzieżowe.
  8. Sprzedaż sztucznych ogni powinna być prowadzona wpomieszczeniach ze sprawną, wydajną wentylacją.
  9. Kluczem do bezpiecznego prowadzenia punktu z fajerwerkami jest odpowiednie zabezpieczenie towaru.
  10. Obiekt, w którym prowadzona jest sprzedaż petard, powinien mieć otwory okienne o jak najmniejszych wymiarach.

 

To tylko niektóre z wymagań stawianych sprzedawcom fajerwerków. Regulacji prawnych jest znacznie więcej. Osoba, która rozpoczyna działalność w branży pirotechnicznym i planuje sezonowy lub całoroczny handel fajerwerkami, może zniechęcić się liczbą przepisów i obostrzeń.

Każdy z naszych dystrybutorów otrzymuje fachową i profesjonalną pomoc. Wybierając hurtownię fajerwerków Pyro-Tech, możesz liczyć na nasze doradztwo i pomoc prawną.