Władze Warszawy idąc tropem takich miast jak Kraków, Poznań, Toruń, Olsztyn, Sosnowiec, Słupsk czy Białystok postanowiły zrezygnować z noworocznego pokazu pirotechnicznego. Rzecznicy samorządów argumentują swoją decyzję troską o zdrowie zwierząt. Dlaczego jest to nietrafiony pomysł i zadziała całkowicie w przeciwny sposób niż założono?

Po pierwsze jest to źle zidentyfikowane zagrożenie. Sylwestrowy pokaz pirotechniczny jak i każda inna większa realizacja pirotechniczna przeprowadzana jest o znanej mieszkańcom godzinie i przewidywanym czasie trwania. Dzięki temu właściciele czworonogów  dokładnie wiedzą np. w którym momencie odwrócić uwagę zwierzęcia (poprzez zabawę, włączenie głośnej muzyki  czy bliską obecność) podatnego na wybuchy. Głównym zagrożeniem dla zwierząt są właśnie fajerwerki “amatorskie” dla przeciętnego konsumenta, które są odpalane na dużej przestrzeni czasu i nie da się nad tym zapanować. W każdym mieście w Sylwestra i w najbliższych kilku dniach co chwila słychać wybuchy różnego rodzaju fajerwerków odpalanych przez mieszkańców miast, które nasilają się z każdą minutą bliżej godziny zero. Decyzja samorządowców skłania mieszkańców do zakupu fajerwerków i organizacji “pokazów fajerwerków” we własnym zakresie.

Jakie będą konsekwencje decyzji samorządowców?

Zamiast 15 minutowego pokazu pirotechnicznego przeprowadzanego przez profesjonalistów, którzy używają specjalistycznych materiałów pirotechnicznych (znacznie bardziej efektownych) i synchronizują pokaz z różnorodnymi utworami muzycznymi nadając widowisku artystycznego charakteru (tak, mamy w Polsce takie zespoły!) będziemy mieli kilka godzin niekontrolowanego strzelania. Dodatkowo fajerwerki kupowane przez mieszkańców odpalane są bardzo często pomiędzy blokami, domami i w dodatku często przez osoby pod wpływem alkoholu!

Czy samorządowcy słyszeli o cichych pokazach fajerwerków (tzw. ciche fajerwerki)?

Tak, również mamy w Polsce coś takiego! Jak w każdej branży rynek dostosowuje się do zapotrzebowań konsumentów. Od kliku lat chociażby nasza firma posiada w ofercie “ciche pokazy fajerwerków”. Podczas tego rodzaju widowisk używamy ładunków pirotechnicznych typu “SILENTY” (nazwa wprowadzona na rynek 3 lata temu przez naszą firmę), które generują niższy poziom natężenia dźwięku – do 80 dB zamiast standardowych 120 dB.

Czym kierowali się samorządowcy?

Prawdopodobnie podjęte decyzje wynikają z braku odpowiedniego potencjału informacyjnego i z nacisku pewnych środowisk ochrony zwierząt, które też nie są do końca doinformowane. Ponadto nie jest to demokratyczne rozwiązanie, ponieważ z całą pewnością środowiska przeciwne głośnym fajerwerkom stanowią mniejszość. Z naszych doświadczeń wynika, że większość mieszkańców miast jest  przywiązana do tradycyjnych obchodów Sylwestra i innych uroczystości – w towarzystwie pokazów fajerwerków. Kompromis na pewno stanowią ciche fajerwerki – każdego roku przeprowadzamy wiele realizacji tego typu w tym Sylwestrowe.  Jednak z całą pewnością pokazy pirotechniczne z użyciem tradycyjnych fajerwerków organizowane dla tysięcy mieszkańców (którzy w przeciwnym wypadku odpalą fajerwerki we własnym zakresie) w określonym z góry czasie zaoszczędzą czworonogą stresu.

 

Artykuł jest całkowicie obiektywny i ma charakter informacyjny. Nie mieliśmy przeprowadzać realizacji w żadnym z tych miast. Posiadamy hurtownię fajerwerków i wiele punktów sprzedaży detalicznej.