Międzynarodowe Targi Zabawek są największym tego rodzaju wydarzeniem na świecie. To już 69 targi z kolei i w tym roku  trwają 5 dni. Rozpoczynają się 31 stycznia 2018 r. i kończą 04 lutego 2018 roku. W roku ubiegłym w targach wzięło udział 2871 wystawców z 63 krajów, a wystawy odwiedziło 73300 gości z 123 krajów.

Targi dotyczą zarówno zabawek, artykułów hobbystycznych, rozrywkowych jak i pokazy fajerwerków.

Wstęp na targi, mają wyłącznie specjaliści z branży zabawek, przedstawiciele prasy i zaproszeni goście. Wydarzenie stanowi doskonałą platformę komunikacji dla producentów krajowych i międzynarodowych, a także dla wyspecjalizowanych sprzedawców i nabywców z całego świata.

Centrum konferencyjno-biznesowym NürnbergMesse

Na targach prezentowane są nowe produkty, a te wyróżniające się wysokim stopniem innowacyjności, kreatywnością, pomysłowością  i koncepcją otrzymują nagrodę „ToyAwards”, która jest przyznawana w pięciu kategoriach.

Międzynarodowe Targi Zabawek w Norymberdze to również wszechstronny przegląd branży, który jest nieodzownym źródłem informacji dla rocznej orientacji rynkowej.

Podczas targów porusza się również tematy związane z przyszłością przemysłu zabawkarskiego, zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa zabawek, handlu zabawkami, marketingu oraz skutecznej sprzedaży w Internecie.

Dla naszej branży oczywiście najciekawszą kategorią „zabawek” są fajerwerki. Na Międzynarodowych Targach Zabawek w Norymberdze od wielu lat wystawiają się również licznie najbardziej rozpoznawalni importerzy i producenci fajerwerków na świecie. Swoje stoiska mają również polskie firmy.

Relacja z Międzynarodowych Targów Zabawek w Norymberdze – 2018

Ze względu na, to że wspomniane targi są również jedną z większych wystaw firm oferujących produkty pirotechniczne postanowiliśmy wybrać się na miejsce, aby sprawdzić najnowsze trendy, porozmawiać z licznymi producentami, importerami, właścicielami najbardziej rozpoznawalnych firm na europejskim rynku fajerwerków oraz odwiedzić stoiska polskich importerów pirotechniki.

Z Łodzi wyruszyliśmy ok godziny 2 w nocy w dniu 01.02.2018, aby dotrzeć do celu ok godziny 10 rano. Po dotarciu na miejsce zdaliśmy sobie sprawę z ogromu odbywających się targów. Tysiące aut, dziesiątki tysięcy ludzi, 15 hal o łącznej powierzchni 170000 m2. Targi jak co roku odbywały się w centrum konferencyjno-biznesowym NürnbergMesse. Pomimo ogromu przedsięwzięcia komunikacja przebiegała zaskakująco płynnie – obiekt był idealnie przystosowany do tego typu evetów. Auto zostawiliśmy na wielopoziomowym parkingu i od razu udaliśmy się na miejsce targów. Jak wspomniałem wcześniej wstęp na targi mieli tylko specjaliści z branży, przedstawiciele prasy i zaproszeni goście.

Wejściówki zaproponowała nam zaprzyjaźniona firma – Surex z Bielsko Białej, dostaliśmy się do środka za okazaniem zaproszeń. Od razu za bramkami hostessy rozdawały mapki obiektu i udzielały podstawowych informacji.

Cała obsługa posługiwała się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym. Firmy z branży pirotechnicznej skoncentrowano w hali nr 9. Udaliśmy się w jej kierunku przechodząc przez halę 7 i 8, w których prezentowano „zabawki” z branży automatyki i modelarstwa tj. różnego rodzaju zaawansowane drony, zdalnie sterowane auta, jachty, łodzie podwodne czy modele maszyn.

Po chwili byliśmy już w hali 9. Pierwsze stoisko z fajerwerkami na jakie natrafiliśmy należało do włoskiej firmy PYROGIOCHI z oddziałem w Niemczech. Firma posiada w swojej ofercie główne fajerwerki amatorskiej/konsumenckie.

Naszą uwagę przykuły dwie rzeczy. Pierwszą z nich była oryginalna forma pakowania zestawów fajerwerków, dotąd w Polsce niespotykana tj. fajerwerki umieszczone w plastykowych formach imitujące np. samochód. Natomiast drugą, bardziej pirotechniczną nowinką był sposób łączenia zestawów wyrzutni łączonych. Zestawy marki PYROGIOCHI są łączone za pomocą lontów w specjalnej gumowej osłonie przypominającej przewód elektryczny. Dowiedzieliśmy się, że taka forma łączenie jest trwalsza oraz minimalizuje ryzyko niewypału. Firma PYROGIOCHI ma patent na wspomniany system łączenie wyrzutni fajerwerków.

 

Kolejnym przystankiem było stoisko holenderskiej firmy LESLI VUURWERK B.V. Lesli posiada w ofercie zarówno fajerwerki do użytku amatorskiego jak i profesjonalnego.

Firma ta importuje wyroby pirotechniczne pod licznymi markami, każda marka ma inną szatę graficzną i jakość wyrobu.  Stoisko z pewnością wyróżniało się od pozostałych formą aranżacji wnętrza. Lesli z całą pewnością przykłada dużą uwagę do wyglądu swoich produktów i właściwie to jest jedyną rzeczą wyróżniającą ją od konkurentów, co można zaobserwować na załączonych fotografiach. Oczywiście naszej ocenie na tym etapie nie podlega jakość wyrobu.

W następnej kolejności odwiedziliśmy jednego z największych europejskich importerów pirotechniki, niemieckie WECO Feuerwerk. Jednocześnie było to największe stoisko z fajerwerkami na całych targach, posiadało nawet własny bar z kawą i napojami.

Od przedstawiciela firmy dowiedzieliśmy się, że WECO koncentruje się na dostarczaniu produktów pirotechnicznych do licznych sklepów i marketów. Na targach firma prezentowała wyłącznie fajerwerki konsumenckie. Marka WECO w Polsce jest mało rozpoznawalna, a jej produkty właściwie niedostępne. Główną tego przyczyną jest cena produktów oraz koncentracja na innych rynkach, na którym nie ma tak silnej konkurencji. WECO posiada niezwykle szeroką ofertę fajerwerków. Część produktów wzbudziła nasze zainteresowanie.

 

Kolejną odwiedzoną przez nas firmą był niemiecki Keller Feuerwerk.

Poza odrębną szatą graficzną fajerwerków oraz ogromną ilością zestawów wyrzutni złożonych w ofercie nic innego nie zwróciło naszej uwagi. Od przedstawiciela firmy dowiedzieliśmy się, że Keller Feuerwerk prowadzi sprzedaż pirotechniki wyłącznie na terenie Niemiec.

 

Następnie udaliśmy się do Holenderskiej firmy Vulcan, która zajmuje się importem zarówno pirotechniki amatorskiej jak i profesjonalnej.

Na tegorocznych targach poza wyrobami pirotechnicznymi firma promowała swój nowy, przesuwny, modułowy mechanizm do montażu single shotów. Ładunki można montować pod dowolnym kątem oraz umieścić ich wiele w jednym rzędzie. Jak zapewnia producent mechanizm ten jest kompatybilny z większością systemów do single shotów. Fajerwerki marki Vulcan dostępne są na terenie całej Europy.

 

Kolejnym przystankiem było stoisko słowackiej firmy Privatex Pyro. Firma jest jedną z niewielu w naszej części Europy, która zajmuje się nie tylko importem fajerwerków z Chin ale i  produkcją wyrobów pirotechnicznych na terenie swojego kraju.

Większość europejskiej pirotechniki powstaje na terenie Chin i jest importowana do Europy pod różnymi markami. Privatex Pyro wyspecjalizował się w produkcji fajerwerków do użytku profesjonalnego.  W ofercie znajdziemy bomby sferyczne, cylindryczne (nawet do 12”), opóźniacze (pyroclocki), zapalniki czy single shoty.

Ostatnią zagraniczną firmą, którą odwiedziliśmy był czeski KLASEK oferujący niezwykle szeroki wachlarz produktów amatorskich jak i profesjonalnych.

Do firmy należy m.in. marka DUM BUM. Dystrybutorem KLASKA na terenie Polski jest grupa Etna przez co ceny produktów tej firmy są wyższe w stosunku do konkurencyjnych.

 

Polscy importerzy fajerwerków

Pierwszą polską  firmą, którą odwiedziliśmy był Surex z Bielsko Białej. Surex jest firmą rodzinną, która w tym roku będzie obchodziła swoje 25 lecie, a w swojej ofercie posiada zarówno pirotechnikę amatorską jak i profesjonalną.

Cechą szczególną wyrobów pirotechnicznych  tej marki jest wysoka jakość generowanych efektów. Surex jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek pirotechnicznych na świecie ze względu na pozycję lidera w branży widowisk pirotechnicznych. Firma posiada najszerszą ofertę fajerwerków do użytku profesjonalnego na polskim rynku. W ofercie znajdziemy bomby sferyczne, cylindryczne, plastry (wachlarze), single shoty, fontanny, wyrzutnie, zapalniki, opóźniacze czy moździerze pirotechniczne. Na tegorocznych targach poza swoim stałym asortymentem Surex promował również wytwornice iskier, które imitują efekt fontann pirotechnicznych. Urządzenia nie generują dymu, są do zastosowania wewnątrz pomieszczeń oraz umożliwiają regulację wysokości efektu.

Drugą polską firmą, którą odwiedziliśmy był Triplex. Firma jest jednym z największych importerów pirotechniki w Polsce.

W ofercie posiada zarówno produkty profesjonalne jak i amatorskie/konsumenckie. Uwagę z pewnością zwracała oryginalna forma stoiska.

Następnie udaliśmy się do Hestii, jednego z najstarszych importerów fajerwerków w Polsce. Firma skoncentrowała swoją działalność na fajerwerkach do użytku konsumenckiego/amatorskiego. Hestia jednocześnie posiada jedną z najszerszych ofert pirotechniki amatorskiej w Polsce.

Na tegorocznych targach firma promowała wyrzutnie o nowatorskiej konstrukcji. Tradycyjny produkt skonstruowany jest z pojedynczych moździerzy/rurek, połączonych ze sobą systemami pirotechnicznymi. Nowe wyrzutnie Hestii składają się z jednego, „wyprasowanego” elementu. Importer zapewnia, że tego rodzaju wyrzutnie są trwalsze i bezpieczniejsze. Jednocześnie stwierdził, że nie ma różnicy w kosztach produkcji. O tej formie konstrukcji wyrzutni rozmawialiśmy również z innymi importerami, którzy wskazali jej wiele wad m.in. dużą wagę, trudności w procesie recyklingu czy kruchliwość materiału w momencie montażu zapalnika elektrycznego.

Czwartą polską firmą, którą odwiedziliśmy było Gaoo. Młoda firma importująca amatorskie fajerwerki, skoncentrowana na dystrybucji produktów w Europie zachodniej.

Cechą szczególną wyrobów marki Gaoo jest wysoka jakość mieszanki wyrobu pirotechnicznego i co za tym idzie samego efektu. Produkty tej firmy są rozpoznawalne na terenie Niemiec.

Następnie udaliśmy się do Super Powera, Piromaxa oraz Komety. Super Power prezentował swoje produkty po raz pierwszy na targach w Norymberdze, importer oferuje zarówno produkty amatorskie jak i profesjonalne. Piromax posiada w swojej ofercie wyłącznie fajerwerki amatorskie. Cechą szczególną produktów pod marką Piromax jest oryginalna, dopracowana szata graficzna oraz jakość produktów. Kometa oferuje fajerwerki amatorskie jak i profesjonalne.

Kogo z branży pirotechnicznej jeszcze spotkaliśmy?

Na targach zabawek w Noryberdze można było spotkać takie firmy jak EXPLO IGNsystems (zaawansowane, wysokiej jakości systemy do widowisk pirotechnicznych i pirotechniki scenicznej), Panda Feuerwerk (niemiecki importer pirotechniki amatorskiej),  Nico Europe (niemiecki importer pirotechniki amatorskiej oraz profesjonalnej z ponad 100 letnią historią, Nico przeprowadzają również widowiska i pokazy pirotechniczne na całym świecie) czy Galaxis Showtechnik (niemiecki producent systemów pirotechnicznych).

Najliczniejszą grupę stanowili chińscy producenci fajerwerków, systemów do odpalania czy zapalników. Obecne były takie firmy jak: Purple Star Fireworks, Jangxi Flourish Fireworks Co., SFX Liuyang Kesheng celebration product & equipment mf.co.Ltd, Anyshow fireworks, POLARIS Jinsheng Fireworks Group, LIDU Fireworks, Lyuyang Hengtai, PYRO-LOUIS, MARTARELLO NA FIREWORKS (FLOURISH FIREWORKS).

Ciekawe jest, to że polscy importerzy pirotechniki stanowili drugą najliczniejszą grupę wystawiających się firm z branży. Na targach obecnych było aż siedem polskich marek.

Z naszych obserwacji wynika, że w europejskiej pirotechnice amatorskiej w roku 2018 królować będę multikalibrowe wyrzutnie fajerwerków, z multi efektami i kątami wystrzeliwanych ładunków. Część importerów wprowadza również niezwykle skomplikowane zestawy wyrzutni do samodzielnego odpalania. Widoczny jest również trend zmiany form pakowania produktów w taki sposób, aby przyciągały potencjalnych klientów. Od odrębnych pudełek na poszczególne wyrzutnie, przez fajerwerki w kształcie schodków, czołgów, samochodów do wymyślnej szaty graficznej.