Przez lata obecności w branży spotykamy się z różnymi, często błędnymi terminami określającymi różnego rodzaju realizacje pirotechniczne. Niestety przenikają one całą branżę i są coraz częściej stosowane także przez klientów. Celem artykułu jest oddzielenie pewnych kluczowych, branżowych fraz od siebie abyśmy coraz rzadziej weselny pokaz fajerwerków nazywali np. widowiskiem pirotechnicznym.

 

Widowiska pirotechniczne

Widowisko pirotechniczne jest najbardziej rozbudowaną formą realizacji pirotechnicznej. Show tej kategorii wiąże się z wysokim budżetem, tonami ładunków pirotechnicznych, wielotysięczną publiczności i miesięcznymi przygotowaniami. Pokazy pirotechniczne można zobaczyć podczas festiwali pirotechnicznych realizowanych w najzamożniejszych krajach i miastach świata. Podczas festiwali przeprowadzanych jest zwykle kilka widowisk pirotechnicznych i przebiegają razem z innymi wydarzeniami towarzyszącymi  jak np. koncerty czy pokazy laserowe – jednak to widowisko pirotechniczne stanowi główny punkt imprezy. Festiwale pirotechniczne zazwyczaj przebiegają w formie rywalizacji pomiędzy firmami z różnych zakątków świata. Widowiska pirotechniczne wyróżnia ogromna skala przedsięwzięcia i masowy charakter imprez.

Dla zobrazowanie poniżej załączamy nagranie typowego festiwalowego widowiska pirotechnicznego produkcji PyroTech:

 

Pyromusicale

Jest to pyro muzyczne show o artystyczny charakterze. Oznacza, to że wystrzeliwane ładunki pirotechniczne są synchronizowane z podkładem muzycznym. Czy to jednak oznacza, że widowiska pirotechniczne, pokazy pirotechniczne czy weselne pokazy fajerwerków realizowane są bez podkładu muzycznego? Oczywiście, że nie. Mogą się one odbywać z podkładem muzycznym jednak nie jest to regułą i nie zawsze synchronizacja przebiega ściśle. Natomiast pyromusical zawsze opiera się na ładunkach pirotechnicznych, które zostały ściśle zsynchronizowane z podkładem muzycznym.

Poniżej nagranie pyromusicalu w skali widowiska pirotechnicznego:

 

Pokazy pirotechniczny

Pokaz pirotechniczny jest najogólniejszą frazą definiującą realizacje pirotechniczne różnego rodzaju. W Polsce często stosuję się takie nazewnictwo w zamian za widowisko pirotechniczne, pyromusical, pokaz fajerwerków czy weselne fajerwerki. Jest to nie do końca poprawne posługiwanie się tą frazą. Przyjmuje się, że pokaz pirotechniczny to realizacja charakteryzująca się użyciem koncesjonowanych ładunków pirotechnicznych zainicjowanych w sposób zdalny przez zawodowego pirotechnika. Pokaz pirotechniczny może byś synchronizowany z podkładem muzycznym jednak nie jest to regułą ani obowiązkiem.

Nagranie typowego pokazu pirotechnicznego synchronizowanego z podkładem muzycznym:

 

Weselne pokazy fajerwerków

Weselny pokaz fajerwerków jest to termin czysto marketingowy. Pod tą frazą może się kryć zarówno pyromusical, pokazy pirotechniczny czy zwykły pokaz fajerwerków. Cechą wspólną wszystkich realizacji jest dobranie efektów pirotechnicznych i dodatkowych elementów pokazu (jak np. podkład muzyczny) o typowo weselnym charakterze. Zazwyczaj oznacza to złote i srebrne efekty pirotechniczne, fontanny, szpalery czy ciężki dym podczas pierwszego tańca pary młodej. Niestety pod frazą „weselne pokazy fajerwerków” często sprzedawane są również usługi czy produkty dużo gorszej jakości jak np. zestawy fajerwerków do samodzielnego odpalania czy realizacje przeprowadzane w sposób amatorski przez firmy lub osoby nieposiadające koncesji na ich wykonywanie. Jest to częsty proceder. Takie „super oferty” łatwo odróżnić od tych profesjonalnych, ponieważ zazwyczaj posiadają znacznie zaniżone koszty i wydłużony czas trwania „pokazu fajerwerków” przez co wydają się być konkurencyjne. W rzeczywistości jest to niczym innym jak ręcznym (za pomocą lontu i zapalniczki) odpalaniem wyrzutni fajerwerków zakupionych w pobliskiej hurtowni.

Poniżej nagranie weselnego pokazu fajerwerków z muzyką: