Fajerwerki, jak i szerzej rozumiana pirotechnika od lat postrzegane są w Polsce jako atrakcja hałaśliwa, powodująca wiele zamieszania. Nic bardziej mylnego! Postęp technologiczny i oczekiwania klientów zmusiły producentów materiałów pirotechnicznych do wprowadzenia do swojej oferty tzw. SILENTÓW czyli cichych fajerwerków, lepszych i bardziej dostępnych niż kiedykolwiek wcześniej.

Jakie to fajerwerki?

Paleta produktów, które możemy zaliczyć do grona SILENTY znacząco wzrosła w ostatnich latach. Producenci i importerzy starają się w jak największym stopniu zaspokoić potrzeby swoich klientów. Zmiany dotyczą również tradycyjnych fajerwerków, których głośność w ostatnich latach wyraźnie zmalała. Wpłynęły na to wprowadzone normy, które mówią o maksymalnym poziomie hałasu emitowanego przez fajerwerki. Limit ten wynosi 120 dB i dotyczy WSZYSTKICH wyrobów pirotechnicznych dostępnych na rynku, także tych profesjonalnych. Zmniejszeniu uległa też ilość mieszanki pirotechnicznej używanej przy ich produkcji. Dzięki temu można tworzyć ciche fajerwerki, które nie wpływają na otoczenie.

Poniżej przedstawiamy zestawienie fajerwerków, które zgodnie ze swoją charakterystyką możemy przypisać do SILENTY. Przeważnie są to materiały, których efekty dźwiękowe zamiast huku ograniczają się do trzasku, gwizdu, szumu.

Fajerwerki – fontanny

Popularne wulkany (nazwa pochodząca od trójkątnego kształtu, w jakim najczęściej występują fontanny), są doskonałym wyborem przy organizacji cichego pokazu fajerwerków. Nie wybuchają, jednocześnie oferując widowiskowy efekt pionowego snopu iskier. Przy wyborze fontann warto zwrócić uwagę na ilość zastosowanej mieszanki pirotechnicznej, która ma bezpośredni wpływ na długość działania jak i wysokość generowanego efektu. Należy również pamiętać o tym, że niektóre z nich mogą dodatkowo zawierać crackling, czyli efekt trzaskających iskier, który w pewnym stopniu podniesie poziom emitowanego hałasu.

Fajerwerki – słońca

Kolejnymi z cichych fajerwerków są słońca pirotechniczne. Również nie wybuchają
i oferują podobny efekt jak fontanny, z tą różnicą, że generowany jest on na obwodzie okręgu, dodatkowo wprawiając niekiedy cały fajerwerk w ruch. Warto tutaj wspomnieć, że niektóre ze słońc pirotechnicznych emitują dodatkowy gwizd, co może mieć znaczenie jeżeli poszukujemy całkowicie cichych fajerwerków.

Fajerwerki Rzymskie Ognie

Rzymskie ognie są to produkty w kształcie podłużnych rurek, których działanie polega na wyrzucaniu kolejnych kolorowych kul z różnymi efektami. Z reguły nie generują one żadnego hałasu, z wyjątkiem tzw. bazook. Są to rzymskie ognie o dużej średnicy (zazwyczaj powyżej 25mm.), funkcjonują one podobnie jak tradycyjne wyrzutnie i rakiety, generując wysoki poziom hałasu.

Mimo popularnych w ostatnich latach praktyk, należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie trzymać odpalonych rzymskich ogni w ręku! Bez względu na ich wielkość! Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i osób naszym otoczeniu!

Baterie i rakiety

W przeciwieństwie do powyższych artykułów, większość oferowanych na rynku baterii i rakiet należy do grupy głośnych fajerwerków. Jednakże również pośród nich znajdziemy takie, które charakteryzują się niskim poziomem emitowanego hałasu.

Wszystkie wyrzutnie i rakiety, również i te z grona SILENTY, generują głuchy odgłos, głównie
w czasie startu i wynoszenia ładunku w górę. Nie trwa on jednak długo, a jego poziom głośności nie jest znaczący.

Przy poszukiwaniu wyrzutni i rakiet o niskim  natężeniu dźwięku należy przede wszystkim kierować się rodzajem generowanego przez nie efektu. Do tych z kategorii SILENTY – CICHYCH FAJERWERKÓW możemy zaliczyć:

  • Crossety (ang. Crossettes)
  • Komety (ang. Comets)
  • Bałwanki (ang. Spinners or turbillions)
  • Gwiazdki (ang. Stars)
  • Rybki, bądź pszczółki (ang. Fish or bees)
  • Spadające liście (ang. Falling leaves)

Jeżeli są w stanie Państwo zaakceptować trochę więcej hałasu, wiele wyrzutni i rakiet oferuje również dodatkowe gwizdy, (whistling) piski  (screeching) i trzaski (crackling)

Lampiony

Bardzo popularne w ostatnim czasie, interpretowane jako symbol szczęścia. Nie są sklasyfikowane jako fajerwerki.  Nie generują żadnego hałasu. Warto pamiętać, że ich używanie nie zawsze jest dozwolone, szczególnie w okresie letnim.

Zimne ognie

Nie należy również zapominać o wszystkim znanych zimnych ogniach. Dostępne w różnych rozmiarach, są doskonałym substytutem dla większych fajerwerków.

Wskazówka: Przed zakupem fajerwerków warto obejrzeć film przedstawiający jego działanie. Produkty pirotechniczne należy kupować tylko z pewnego źródła od sprawdzonych sprzedawców.

Kiedy zachować ciszę?

Fajerwerki to bez wątpienia rozrywka bardzo widowiskowa i przynosząca wiele emocji. Z tego względu większość z nas decyduje się na korzystanie z nich przy wyjątkowych okazjach. W czasie wesel, urodzin, jubileuszów, imprez firmowych sprawdzają się świetnie.

Przez część społeczeństwa fajerwerki są akceptowane tylko i wyłącznie w Nowy Rok. Przy pozostałych okazjach nie reagują oni entuzjastycznie. Głośnie wybuchy nie są tolerowane przez starsze osoby, małe dzieci i zwierzęta. Poniżej przedstawiamy sytuacje, w których SILENTY – ciche fajerwerki mogą być użytecznym rozwiązaniem.

Po pierwsze, warto rozważyć tę opcje w przypadku organizowania pokazu w terenach zabudowanych. Uprzejmość nakazywałaby poinformować okolicznych mieszkańców o zamiarze odpalenia fajerwerków, jednakże nie zawsze jest to możliwe, szczególnie w większych miejscowościach, bądź miastach. W takiej sytuacji odpalanie tradycyjnych ładunków w większości wypadków kończy się skargami lub wezwaniem policji.

SILENTY – ciche fajerwerki sprawdzą się również w sytuacji kiedy pośród widzów będą dzieci. Zachwycą one efektami, nie strasząc nadmiernym hałasem. Analogicznie w przypadku, gdy pokaz ma się odbyć  w pobliżu skupiska zwierząt. Korzystając z ładunków o niskim natężeniu emitowanego dźwięku, nie będziemy musieli rezygnować z atrakcji, jednocześnie nie sprawiając przykrości naszym pupilom.

Tradycja wskazuje, że fajerwerki powinny być odpalane o północy. W rzeczywistości fakt ten wygląda nieco inaczej, ze względu na obowiązującą ciszę nocną. Nie zawsze tradycyjne fajerwerki będą mile widziane o tak późnych porach. Również tutaj ich cicha wersja przychodzi z pomocą, szczególnie latem kiedy zmierzch zapada po godzinie 22:00.

Ciche widowiska pirotechniczne

Organizacja pokazów sztucznych ogni z wykorzystaniem SILENTY (ładunków o niskim natężeniu emitowanego dźwięku) jest bardzo popularną praktyką na zachodzie. Jednak w Polsce niewiele firm zajmujących się pirotechniką oferuje tego typu usługę. Tłumaczą one to często niskim poziomem widowiskowości takich wydarzeń, co jest zupełną nieprawdą. Przy odrobinie zaangażowania i pomysłowości, za pomocą SILENTY – cichych fajerwerków można stworzyć równie spektakularne widowisko jak z użyciem tradycyjnych ładunków. Odpowiedni dobór materiałów, efektów i ich połączenie oraz precyzyjne zsynchronizowanie  z podkładem muzycznym dadzą gwarancje niezapomnianego show.

Warto pamiętać, że w przypadku korzystania z usług firmy pirotechnicznej mamy pewność co do spełnienia wszelkich wymogów bezpieczeństwa w czasie pokazu oraz dopełnienia formalności. Ludzie często zapominają lub nie wiedzą, że tego typu widowiska wiążą się z uzyskaniem pozwoleń. Co więcej, doświadczenie pirotechników pozwoli na dokładne dopasowanie widowiska do Państwa indywidualnych potrzeb.  Każdy pokaz SILENTY – cichych fajerwerków, podobnie jak tych tradycyjnych, jest inny. Mogą Państwo decydować o intensywności pokazu, jego długości, podkładzie muzycznym, rodzaju używanych materiałów i efektów. Ilość kombinacji jest nieograniczona. Oczywiście zawsze można w pełni zdać się na pirotechników, pozostawiając im pole do popisu.

Potrzebujesz jeszcze jakiś informacji? Napisz do nas.