Sztuczne ognie znamy z hucznych okazji, na których świętujemy Nowy Rok, śluby i jubileusze. To jednak nie jedyne możliwości wykorzystania fajerwerków. W Wielkiej Brytanii i Australii towarzyszą one także uroczystościom pogrzebowym, nadając im zupełnie nowego charakteru. Teraz takie rozwiązania są też dostępne w Polsce.

Pogrzeb to niezwykle trudne i smutne wydarzenie, któremu towarzyszy powaga i zaduma. pokaz sztucznych ogni Nie oznacza to jednak, że pożegnanie bliskiej osoby nie może odzwierciedlać jej stylu życiu. Coraz częściej na świecie organizuje się bowiem uroczystości, które mają godnie upamiętnić nieżyjącego oraz sprawić, że ostatnie wspomnienie o nim będzie radosne. W Polsce na pogrzebach motocyklistów widuje się parady motocyklowe, zdarzają się także pochówki na morzu, do którego składa się urnę z prochami. Wkrótce będzie można także uczcić pamięć o tych, którzy odeszli w zupełnie nowy sposób. Na świecie rośnie bowiem popularność niekonwencjonalnych pogrzebów, podczas których goście żegnają bliskich przy pomocy pokazów fajerwerków. W niebo wystrzeliwane są ładunki połączone z prochami zmarłej osoby. W ten sposób rodzina chce uświetnić życie, osiągnięcia i wspomnieć historię zmarłego.

Pogrzeb może być okazją do celebrowania życia

W zależności od indywidualnego życzenia, sztuczne ognie mogą mieć postać jednego, spektakularnego wystrzału lub wielu, kolorowych rozbłysków. Do uzgodnienia pozostaje także miejsce, w którym mają zostać rozrzucone prochy. Zdarza się, że odchodzący ludzie wskazują lokalizacje, z którymi wiążą się ich najważniejsza wspomnienia i silne emocje. Wybierane są plenery nad jeziorami, rzekami, a nawet oceanem. Wszystko zależy od tego, jakie życie wiodła osoba, która pożegnała się ze światem. Pirotechnicy z firmy PyroTech, zajmujący się profesjonalnie organizacją tego typu wydarzeń, zapewniają, że fajerwerki na pogrzebie mogą pomóc bliskim w poradzeniu sobie z trudnymi emocjami i dodają uroczystości magii oraz wyjątkowego charakteru. Jest to także doskonała okazja dla rodziny i przyjaciół, by spotkać się i w podniosły sposób wspomnieć zmarłego. Przyznają jednak, że ograniczają się do samych pokazów fajerwerków, często kilku potężnych wystrzałów, bez elementu rozrzucania prochów praktykowanego w Wielkiej Brytanii i Australii.

Sztuczne ognie wchodzą na wyższy poziom

Pirotechnicy z PyroTech podkreślają, że w Polsce branża sztucznych ogni również szybko się rozwija. Obecnie dostępne są ciche fajerwerki o obniżonym natężeniu hałasu. Są one bezpieczne do zastosowania w warunkach miejskich, nie płoszą one zwierząt ani nie są uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Wydarzenia z wykorzystaniem fajerwerków stają się też coraz bardziej wyrafinowane. Towarzyszy im synchronizacja z muzyką i rozmaite efekty świetlne, tworzące zaplanowaną wcześniej choreografię. Pojawienie się fajerwerków na uroczystościach pogrzebowych to kolejny krok w rozwoju i niespotykana w Polsce nowość. Wszystko wskazuje jednak na to, że i ona przyjmie się w naszym kraju. Zorganizowana ze smakiem i co najważniejsze w pełni bezpieczna uroczystość tego rodzaju, to bowiem okazja do uczczenia pamięci najbliższych w zupełnie nowy sposób.