Pokazy fajerwerków to zawsze sztuka sama w sobie – nawet w najprostszej formie. Taniec kolorów i kształtów, zsynchronizowany z odpowiednio dobranym podkładem muzycznym to niesamowity spektakl, który zachwyci każdego obserwatora. Mniej znaną formą pokazu fajerwerków jest show… z wieżowca. Choć brzmi to co najmniej dziwnie, w praktyce wygląda piękniej, niż można sobie wyobrazić!

Skycrapers fireworks, czyli sztuka pokazu pirotechnicznego na wysokości

Korea Południowe – Seul. Pokaz pirotechniczny z drapacza chmur.

W pierwszej chwili trudno wyobrazić sobie pokazy sztucznych ogni z wieżowca. Spiesząc z wyjaśnieniem – nie chodzi oczywiście o zwykły budynek mieszkalny określany tym mianem, a wysokie drapacze chmur, będące rozpoznawalnymi budynkami użyteczności publicznej.

Podobnie, jak przy klasycznym pokazie, materiały pirotechniczne są rozmieszczane wedle ustalonego schematu. Różnica pomiędzy pokazem naziemnym a tym z wysokości polega jednak na tym, że w przypadku pokazu z wieżowca, fajerwerki rozmieszczane są na różnych wysokościach.

Odpalane w ustalonej kolejności, w parze z podkładem muzycznym, dają jeszcze bardziej spektakularny efekt niż materiały odpalane w parterze. Budynek (zwykle wybiera się taki o dość miękkich kształtach) przypomina rozświetloną tysiącem iskier pochodnię. Gra kształtów i kolorów sprawia niesamowite wrażenie, które jest bez wątpienia nie do powtórzenia w innej konfiguracji.

Gdzie można zobaczyć pokazy sztucznych ogni z wieżowców?

Najbardziej spektakularny show z wieżowca miał miejsce w Seulu, na najwyższym budynku w Południowej Korei. Liczby mówią same za siebie i pokazują skalę przedsięwzięcia, pozwalając wyobrazić sobie naoczny efekt:

  • 30 000 fajerwerków
  • ponad 750 punktów odpalenia materiałów pirotechnicznych
  • 11 minutowe show
  • koszt pokazu – 6 milionów dolarów
  • 37 specjalistów pirotechniki
  • miesiąc przygotowań do pokazu (na miejscu).

Podobne pokazy miały miejsce także w innych miejscach na świecie i na budynkach będących symbolami, między innymi na:

  • wieży Eiffel’a
  • Burj Khalifa.

Nagranie pokazu pirotechnicznego wykonanego w Seulu na nawyższym budynku w Korei Południowej:

Efekt takiego pokazu jest nie do opisania słowami, a wrażenia nie mogą równać się z żadnym innym wydarzeniem. Pokazy sztucznych ogni ze znanych na całym świecie wieżowców to wydarzenia na skalę światową! Przygotowanie takiego pokazu wymaga nie tylko dopracowanego w każdym szczególe planu, ale także ekipy specjalistów, infrastruktury pozwalającej na montaż i detonację materiałów pirotechnicznych, jak również perfekcyjnie zorganizowanego zaplecza nadzorczego. Najmniejszy błąd może bowiem kosztować zdrowie, a nawet życie dziesiątek, a nawet setek ludzi.