Czym jest pokaz pirotechniczny? Czym różni się pokaz pirotechniczny od zwykłych fajerwerków? Kto jest w stanie zrealizować profesjonalny pokaz pirotechniczny? Ile kosztuje pokaz pirotechniczny i przede wszystkim czy warto? Na wszystkie postawione wyżej pytania z pewnością wyczerpujące odpowiedzi znajdą Państwo w poniższy artykule.

Czym jest pokaz pirotechniczny?

Pokaz pirotechniczny to zdalnie odpalane sekwencje ładunków pirotechnicznych o efekcie świetlnym oraz dźwiękowym. Najczęściej ściśle zsynchronizowane z podkładem muzycznym za pomocą systemów komputerowych w  taki sposób, aby wywarły na widzu największe wrażenie. Pokazy fajerwerków (link) z użyciem ładunków profesjonalnych oraz zapalników elektrycznych, które odpowiadają za widowiskowość pokazu mogą być przeprowadzane wyłącznie przez wykwalifikowanych i doświadczonych pirotechników, dysponujących odpowiednią technologią oraz zapleczem technicznym. Układanie scenariusza pokazu pirotechnicznego, szczególnie przy wysokobudżetowych widowiskach często przebiega we współpracy z muzykami, kompozytorami czy artystami dzięki czemu nabiera on charakteru artystycznego. Z tego względu na polskim rynku istnieje zaledwie kilka firm, które są w stanie sprostać powyższym kryteriom i zrealizować pokaz pirotechniczny według przedstawionej wyżej definicji, pomimo że dziesiątki firm deklarują umiejętność wykonania takiej usługi – bardzo często za ułamki budżetu niezbędnego do podjęcia się zlecenia przez profesjonalną firmę, która jest gwarantem uzyskania efektu przewyższającego oczekiwania zamawiającego.

 

Czym różni się pokaz pirotechniczny od zwykłych fajerwerków?

Pokaz pirotechniczny realizowany jest z użyciem profesjonalnych ładunków pirotechnicznych, które przewyższają efektywnością tradycyjne fajerwerki, posiadają znacznie szerszy wachlarz efektów oraz umożliwiają ścisłą synchronizację z podkładem muzycznym. Prawie każdy wystrzał inicjowany jest przez osobny zapalnik elektryczny. Oczywiście na nabywanie ww. ładunków pirotechnicznych oraz zapalników należy posiadać odpowiednie koncesje i pozwolenia. Duże znaczenie ma wspomniana wcześniej ścisła synchronizacja z podkładem muzycznym – takiej synchronizacji mogą dokonać jedynie liderzy branży pirotechnicznej. Synchronizowany pokaz pirotechniczny ukazuje niezwykły kunszt pirotechników i ich umiejętność panowania nad inicjowanymi ładunkami. Właśnie te składowe odpowiadają za spektakularny efekt wizualno-artystyczny oraz często i fizyczny, ponieważ przy pokazach pirotechnicznych często wykorzystuje się ładunki z efektem odczuwalnym na ciele widza (fala uderzeniowe), a nie mające efektu świetlnego. Takich wrażeń można doświadczyć jedynie osobiście.

 

Kto jest w stanie zrealizować profesjonalny pokaz pirotechniczny?

Pokaz pirotechniczny w pełnym tego słowa znaczeniu w Polsce jest w stanie przeprowadzić raptem kilka firm. To jest niezwykle istotny punkt – należy bardzo uważać na firmy deklarujące wykonanie pokazu pirotechnicznego za ułamek cen renomowanych marek. Przeciętny klient nie mając porównania nie będzie w stanie odróżnić usługi przeprowadzonej w sposób profesjonalny od tej przeprowadzonej w sposób amatorski. Po pierwsze firma musi posiadać pozwolenie na wykonywanie tego rodzaju usług oraz uprawnienia pirotechniczne, ale to oczywiście nie daje żadnej gwarancji jakości. Firma musi dysponować odpowiednim doświadczeniem, wiedzą, kadrą, zapleczem technicznym – musi się stale rozwijać i kreować światowe trendy pirotechniczne. Najlepiej uważnie sprawdzić nagrania przeprowadzanych wcześniej realizacji i porównać na przykład z tym pokazem pirotechnicznym z Warszawy, który realizował nasz zespół:

 

Jednak to też nie daje pewnej gwarancji autentyczności nagrań pokazów pirotechnicznych. Ostateczną opcją jest konsultacja np. z naszym zespołem. Nawet jeżeli to nie my będziemy przeprowadzali Państwa pokaz pirotechniczny to jesteśmy w stałej współpracy z liderami naszej branży i z łatwością będziemy w stanie stwierdzić czy jest to firma godna zaufania.

 

Ile kosztuje pokaz pirotechniczny…… i czy warto?

 

Budżet przedstawionego na fotografii pokazu pirotechnicznego wynosił 100 tysięcy dolarów.

Prawda jest taka, że jeżeli pokaz pirotechniczny realizuje renomowana firma to ma ona ustalony stały przelicznik budżetu na ładunki pirotechniczne. To znaczy, że jaki budżet i czas pokazu by nie był, mają Państwo gwarancję przeznaczenia całej kwoty na ładunki pirotechniczne, które zostaną użyte podczas widowiska. Minimalny budżet na pokaz pirotechniczny oscyluje w kwocie 1300 zł netto za minutowe widowisko przy czym musi ono trwać minimum 6 min. Oczywiście można również przeznaczyć większa kwotę na minutę pokazu co w przypadku renomowanych firm sprawi, że będzie on jeszcze bardziej spektakularny i intensywny. Nic nie stoi również na przeszkodzie aby pokaz pirotechniczny składał się dla przykładu z jednej minuty, tylko że ta minuta byłaby warta 7800 zł i ładunki za taką właśnie kwotę zostały by wystrzelone w 60 sekund – z niecierpliwością czekamy na takiego klienta ! :). Nie ma górnej granicy kosztów realizacji pokazu pirotechnicznego, im większy budżet i krótszy czas pokazu tym bardziej przybiera on na widowiskowości.

Czy warto?

Przez wiele lat pracy przy realizacji pokazów pirotechnicznych jednoznacznie mogę stwierdzić, że warto! I to na całego! Takie przeżycia to rzadkość, a nagrania pokazów pirotechnicznych umieszczane w sieci nie oddają nawet cząstki wrażeń jakich można doświadczyć oglądający widowisko na żywo. Bardzo często po realizowanych przez nas pokazach obserwujemy jak ludziom udzielają się emocje, często nawet można dostrzec łzy.

Czy pokazy pirotechniczne są drogie?

No właśnie…. Po tym co napisałem wcześnie wydaje się, że sumy są astronomiczne, ale… nikt nie zamawia realizacji widowiska tylko dla siebie. Zazwyczaj pokaz pirotechniczny obserwuje od 100 do dziesiątek tysięcy ludzi. W przeliczeniu na emocje jednej osoby koszty są niewielkie. No i jak to zwykł mawiać nasz szef “Rolls-Royce wśród pokazów pirotechnicznych… musi kosztować” 🙂