Małe, niepozorne fajerwerki wydają się niegroźne. W rzeczywistości ich niewłaściwe odpalenie i użycie, może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Trzeba bowiem pamiętać, że są to niewielkie materiały wybuchowe, których siła rażenia może spowodować nawet ciężkie obrażenia. Jako pirotechnicy wykonujący setki pokazów pirotechnicznych radzimy, jak z nich korzystać, by było to w pełni bezpieczne.

Bezpieczne używanie fajerwerków – co trzeba wiedzieć?

Na początek warto uświadomić sobie, że zgodnie z prawem używać fajerwerków można tylko przez 2 dni w roku, czyli 31 grudnia i 1 stycznia. Wyjątkiem jest posiadanie specjalnego zezwolenia. Inaczej służby porządkowe mogą uznać odpalanie fajerwerków za zakłócanie spokoju. Przepisy dotyczą terenu publicznego – z terenów prywatnych można strzelać jak się chce byle tylko nie zakłócać spokoju innych ludzi, bo wtedy możemy dostać mandat. Co roku, media alarmują o statystykach wypadków, które mają miejsce przy użyciu fajerwerków w ciągu wspomnianych 2 dni. W rzeczywistości sztuczne ognie, zakupione u solidnego źródła są jednak w pełni bezpieczne. To jedynie ich niewłaściwe użycie powoduje potencjalne zagrożenia.

Kto może używać fajerwerków?

Najważniejsze są dwie kwestie. Nawet z amatorskich materiałów wybuchowych nie mogą korzystać osoby niepełnoletnie, a także nietrzeźwe. Druga sprawa to odpalanie ładunków z zachowaniem ostrożności i dokładne czytanie instrukcji dołączonej do fajerwerków. Niestety nie wszyscy to robią, a może to znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia szkód. Pamiętajmy także o tym, że żadnych fajerwerków nie odpala się bezpośrednio z ręki. Grozi to poważnymi obrażeniami, takimi jak: poparzenia, uszkodzenia ciała, wzroku i słuchu.

Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki – rady od pirotechników

  • Rakiety – są to jedne z najniebezpieczniejszych ładunków pirotechnicznych do amatorskiego użytku. Należy, więc zachować przy ich wykorzystaniu dużą ostrożność. Nie należy wbijać kijka rakiety w podłoże ani wkładać go do wywrotnej butelki. Może to bowiem spowodować przewrócenie się ładunku i jego wystrzelenie bezpośrednio w ludzi czy zabudowania. Rakietę należy umieścić w walcowatym pojemniku o kształcie rury i wkopać go do ziemi (rurę).
  • Wyrzutnie – mogą wystrzelić nawet ponad 100 ładunków i bywają bardzo wywrotne, dlatego najlepiej obłożyć wyrzutnię kamieniami, by zapobiec jej przewróceniu. Możliwe jest także owinięcie wyrzutni taśmą np. pakową do solidnego słupka. Należy unikać strzelania na terenie, który jest nawet lekko nachylony.
  • Fajerwerków nie można odpalać z balkonów, tarasów ani z zamkniętych pomieszczeń np. przez okno. Grozi to wybuchem ładunku we wnętrzu i potencjalnym pożarem.
  • Nie należy odpalać petard w miejscu, w którym nie ma wolnej przestrzeni i w niewielkiej odległości od drzew, materiałów łatwopalnych, samochodów i budynków.
  • Po odpaleniu lontu należy oddalić się na bezpieczną odległość. Jeśli fajerwerk nie wypali, nie podchodzimy do niewypału i nie próbujemy odpalić go ponownie, bo grozi to niespodziewanym wybuchem.
  • By fajerwerki były bezpieczne, należy kupować je wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców, którzy oferują produkty z atestami i instrukcją.

Tych kilka prostych zasad pozwoli na uniknięcie poważnych kłopotów. Na koniec pamiętajmy także o tym, by przechowywać fajerwerki w suchym miejscu, do którego nie będą miały dostępu dzieci.