Festiwal Ognia i Wod­­y w Nysie to unikalne wydarzenie, które łączy w sobie efektowne pokazy pirotechniczne z malowniczym plenerem Jeziora Nyskiego. Co roku tłumy widzów zbierają się nad brzegami jeziora, aby obejrzeć widowiska.

Pierwsza edycja festiwalu została zorganizowana w lipcu 2009 r. i do 2017 r. impreza odbywała się tego samego miesiąca. Festiwal Ognia i Wody w Nysie powstał z myślą o spektakularnym wydarzeniu dla wszystkich mieszkańców i turystów, w którym pirotechnika oraz znani i lubiani muzycy stworzą prawdziwe show. Przy okazji pomagał on i pomaga nadal promować miasto. Potwierdziła to Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, nadając festiwalowi certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego.

Festiwal trwa jeden dzień. Zaczynają go zwykle występy zespołów muzycznych. Organizatorzy co roku starają się zaprosić kogoś znanego. W 2016 r. „gwoździem programu” był występ Piersi. Rok później widzom zaprezentował się Stachursky. Przed gwiazdami, w godzinach popołudniowych prezentują się mniej znane lub perspektywiczne zespoły. W 2017 r. wystąpiły także zespoły tańca ludowego z Nysy.

Jednak najważniejszą częścią wydarzenia są pokazy fajerwerków. Widowiska  prowadzone są w formie konkursu, do którego zazwyczaj zaprasza się trzy polskie firmy pirotechniczne. Po kolei, przez niecałą godzinę rozświetlają one spektakularnymi efektami pirotechnicznymi nocne niebo.  Werdykt jury jest ogłaszany ok. 23:00. Zazwyczaj zwycięzca otrzymuje okazały puchar. Materiały pirotechniczne na pokazy pirotechniczne przygotowywane są już wiele miesięcy wcześniej. Często same pokazy poprzedzają dodatkowe atrakcje, na przykład kilka lat temu było to „światełko do nieba”, akcja znana również z finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Warto dodać, że pokazy fajerwerków, są realizowane z barek na jeziorze, dzięki czemu odbijające się w tafli wody efekty świetlne dodają spektakularności wydarzeniu. Każda z firm ma do dyspozycji własną barkę. Wszystkie zespoły dysponują tym samym budżetem i środkami technicznymi, a konkurują scenariuszem pokazu, podkładem muzycznym, efektami czy stopniem synchronizacji dźwięku z wystrzeliwanymi ładunkami. Wszystkie pokazy na początku przez kilka minut mają część wspólną, a następnie po kolei prezentują zaprojektowane przez siebie widowiska. Co roku wystrzeliwanych jest ok. 800 kg fajerwerków.

Po pokazach pirotechnicznych i ogłoszeniu zwycięzców prowadzenie imprezy przejmują zwykle DJ-e, a goście mogą bawić się z nimi niemal do białego rana. W poprzednich latach próbowano dodawać do widowisk pirotechnicznych takie atrakcje, jak pokazy laserowe, ale w zestawieniu z fajerwerkami prezentowały się przeciętnie. Impreza zazwyczaj kończy się prawie nad ranem. Co roku, aby ułatwić dotarcie na Festiwal Ognia i Wody w Nysie, organizatorzy otwierają przejście po koronie zapory dla pieszych i ruchu rowerowego. Oprócz tego uruchamia się specjalne linie nyskiej komunikacji miejskiej. Co ciekawe w autobusach można od razu kupić bilety na festiwal.

W tym roku również zapowiada się ciekawie. Jak na razie nie mówi się o konkretnych nazwiskach gwiazd, które miałyby wystąpić, ale za to są zapowiedzi, że pokazy poszczególnych firm mają być dłuższe. Jeśli tak będzie, to z pewnością przysłuży się to popularności całego festiwalu. Prawdopodobnie odbędzie się on ponownie w lipcu, tak jak poprzednia edycja.

 

KALENDARIUM POKAZÓW PIROTECHNICZNYCH W POLSCE 2019 – SPRAWDŹ