Jeden z najstarszych i najbardziej popularnych festiwali pirotechnicznych, Lech Fire Festiwal zyskał nową nazwę. Odbywające się w Ustce wydarzenie to teraz Festiwal Wiatru. Nazwę wybrano nieprzypadkowo. Wiatr wyznacza rytm życia Pomorzan, decyduje o wypłynięciu kutrów w morze, rozwiewa deszczowe chmury oraz daje wytchnienie podczas letnich upałów. XVII edycja popularnego festiwalu zapowiada się obiecująco. Jakie atrakcje czekają na tysiące widzów? Czy pokazy fajerwerków ponownie oczarują publiczność? W jakich dniach odbędzie się popularne wydarzenie?

 

Spektakl Narodziny 4 Żywiołów i pokaz pirotechniczny

Profesjonalne show pirotechniczne to tradycyjne widowisko, które gości w Ustce od wielu lat. Mistrzowie zajmujący się fajerwerkami pokazują widowni jak uczynić sztukę z perfekcyjnie dopracowanych serii wystrzałów i dopasowanej do nich muzyki. Wieczorny program artystyczny Spektakl Narodziny 4 żywiołów przybliży widowni znaną od czasów starożytności koncepcję filozoficzną, mówiącą o podstawowych elementach, z jakich zbudowany jest wszechświat. Wątek teorii żywiołów zastanawiał już Platona i Artystotelesa. W wakacje okaże się, jak grają ze sobą 4 żywioły: ogień, powietrze, woda i ziemia.

Festiwal Wiatru: pokazy lotnicze nowością nowej odsłony festiwalu

Muzyczne przeboje, pokazy fajerwerków i moc kolorów. W pierwszy wakacyjny weekend do Ustki zjeżdżają doświadczone ekipy pirotechników z całej Polski. Najstarszy z krajowych festiwali pirotechnicznych cieszy się uznaniem wielbicieli pokazów łączących wybuchy, muzykę i światło. Organizatorzy i uczestnicy na przeciągu szesnastu lat wypracowali sobie wysoką rangę. Mimo że coroczny Lech Fire Festiwal odszedł do lamusa, jakość wydarzenia nie ulega zmianie. Przygotowaniem nowego wydarzenia zajmuje się doświadczona drużyna, która zajmowała się poprzednim wydarzeniem. Festiwal Wiatru Ustka 2018 to doskonały pomysł na rozpoczęcie sezonu wakacyjnego z pompą. Czterodniowy program imprezy zakłada moc atrakcji dla całej rodziny. Główną z nich są oczywiście widowiskowe pokazy pirotechniczne. Naczelnik wydziału promocji z Urzędu Miasta i Gminy w Ustce, Pan Włodzimierz Wolski zapowiedział, że od sezonu 2018 do stałego programu imprezy dołączą widowiskowe pokazy paralotniarzy. Cały cykl wydarzeń podniebnych doskonale łączy się z nową nazwą. Loty i akrobacje toruńskich paralotniarzy będą doskonałym preludium do wieczornych pokazów pirotechnicznych. W Ustce zaprezentują się aktualni mistrzowie i wicemistrzowie świata w motoparalotniarstwie. Specjalnie dla widzów wykonane zostaną zapierające dech w piersiach podniebne akrobacje, przelot Powietrznej Armady i konkurencje sportowe z nagrodami. Wielkie święto wiatru w Ustce rozpocznie się już w czwartek, 28 czerwca. Pierwszy dzień festiwalu to m.in. rejestracja pilotów i loty widokowe na paralotniach. W piątek impreza rozkręci się i nabierze charakterystycznego dla wakacyjnych festiwali tempa. Na mieszkańców Pomorza i amatorów spędzania urlopu nad Bałtykiem czekać będą różnego rodzaju konkurencje sprawnościowe i gry terenowe. Odbędzie się także ciekawa gra dla lotników. Piloci będą szukali znaków ukrytych w różnych punktach miasta, będzie to sprawdzian ich umiejętności i jednocześnie dobra zabawa dla oglądających. Na ziemi przygotowano rozmaite konkursy i atrakcje.

Historia pokazów fajerwerków Lech Fire Festiwal w Ustce

XVI i jak się okazało ostatnia edycja „Lech Fire Festival” z pewnością zapadła w pamięć tysięcy widzów z Ustki. Główną atrakcją pamiętnej imprezy były pokazy fajerwerków, przygotowane przez mistrzów pirotechniki. Organizatorzy zaprosili do udziału firmy, które nigdy wcześniej nie prezentowały swoich umiejętności w Ustce. Przygotowaniu wydarzenia łączącego efekty pirotechniczne, światło i muzykę towarzyszyła zdrowa rywalizacja i chęć wykazania się. Osoby profesjonalnie zajmujące się pirotechniką potrafią stworzyć wydarzenia kulturalne na wysokim poziomie, które oczaruje każdego, nawet najbardziej zagorzałego przeciwnika fajerwerków. Pokazom jak zwykle towarzyszyły widowiskowe strzały z wyrzutni, mieniące się na niebie wachlarze, single shoty i stroboskopy. Uczestników i widzów zaskoczyła pogoda. Rzęsisty deszcz i mocny wiatr sprawiły, że do ostatniej chwili rozważano odwołanie wydarzenia. Ostatecznie pokazy wypadły doskonale, mimo niesprzyjającej aury wszyscy bawili się szampańsko. Pokazy fajerwerków były oceniane przez zaangażowane w przedsięwzięcie osoby. Przewodniczącym jury był znawcą branży pirotechnicznej, Wojciech Gorczyca z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce. Na najlepszy pokaz fajerwerków głosowali także Rafał Konon, wicestarosta z pobliskiego Słupska, Bartosz Gwóźdź Sproketowski z Urzędu Miasta Ustka; kmdr por. Dariusz Cebulka z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej oraz Stanisław Podlewski – Dyrektor miejscowego OSiR, Funkcję sekretarza pełnił Jacek Cegła.

Festiwal Wiatru Ustka 2018 to ciekawa kontynuacja znanego i lubianego wydarzenia. Pokazy pirotechniczne i akrobacje motoparalotniarzy świetnie się dopełniają, oferując widzom moc podniebnych rozrywek.

 

KALENDARIUM POKAZÓW PIROTECHNICZNYCH W POLSCE 2019 – SPRAWDŹ