Malta to chętnie wybierany kierunek wakacyjny. Lazurowa woda, moc zabytków i jedyna w swoim rodzaju kuchnia, sprawiają, że wyspa jest odwiedzana przez tysiące osób każdego roku. W drugiej połowie kwietnia na Malcie odbywa się International Fireworks Festival, wielkie święto pirotechników z całego świata. Pokazy fajerwerków odbywają się w trzech lokalizacjach, każdego roku zaskakując turystów i rodowitych maltańczyków swoją wyjątkowością i ciekawymi scenariuszami. Poznajcie słynne pokazy fajerwerków odbywające się nad Morzem Śródziemnym.

Internat Fireworksional Festival na Malcie: historia słynnego festiwalu pirotechnicznego.

Mimo tego, że Malta nie jest największym krajem Europy, fajerwerki mają tu naprawdę długą tradycję. Maltańczycy zachwycają się widowiskowymi pokazami pirotechnicznymi od stuleci. Tradycję tworzenia pokazów fajerwerków zawdzięczamy Zakonowi Rycerzy św. Jana. To właśnie zakonnicy rozpowszechnili zwyczaj organizowania pokazów pirotechnicznych. Zgrupowanie zapisało się na kartach historii jako zakon żyjący według względnie łagodnej reguły zakonnej. Należeli do niego arystokraci i wojskowi. Uświetniali ważne święta

katolickie pokazami sztucznych ogni. Organizowane przez nich pokazy pirotechniczne były wyrazem radości i oddania Wielkiemu Mistrzowi Zakonnemu oraz Papieżowi. Sztuczne ognie jaśniały na niebie podczas narodzin w rodzinie królewskiej i innych, ważnych uroczystości. Przed wieloma laty pokazom pirotechnicznym towarzyszyły pokazy strzeleckie. Organizowano wystrzały z armat i gładkolufowej broni palnej, zwanej muszkietem. Maltańczycy palili ogniska i biesiadowali ku czci i chwale dostojników i dygnitarzy tamtych czasów. Od wystrzałów z muszkietów wzięła nazwę jedną z najbardziej widowiskowych form sztucznych ogni, których współczesną wersję będziecie mieli okazję zobaczyć na kwietniowym wydarzeniu w 2018 roku. W dawnych czasach była to efektowna seria eksplozji następujących jedna po drugiej. Ładunki były mocowane na dachach wysokich budynków lub kościołów. Podczas historycznych pokazów fajerwerków na Malcie wykorzystywane były także fajerwerki o nazwie The Jigjifogooh pochodzącej od włoskich słów „gioco di fuoco”. Fani pokazów pirotechnicznych mogą identyfikować je z nawą „koła świętej Katarzyny”. To zmechanizowany, obracający się zestaw kół zamocowanych na słupie ziemnych, z którego wystają płonące rury gazowe. Wielowiekowa tradycja jest żywa do dzisiaj. Obrotowe, płonące koła uświetniają wiele wydarzeń na Malcie i Gozo. Jeśli zdecydujecie się na wizytę na wyspie pomiędzy czerwcem a wrześniem, będziecie mieli okazję podziwiać świecące koła w praktycznie każdy weekend. Kolejnym z popularnych typów używanych na Malcie fajerwerków były „solfarelli d’aria”, Te efektowne serie kolorowych wybuchów unoszą się ku niebu z dużą prędkością. Na Malcie mieści się wiele fabryk fajerwerków. Aktualnie jest to 35 dużych producentów. Co ciekawe liczba miast i wiosek, w których odbywają się widowiskowe pokazy pirotechniczne, jest dwa razy większa od liczby fabryk sztucznych ogni. Do dziś fajerwerki przyciągają na Maltę pasjonatów efektownych wybuchów. Uwielbiają je maltańczycy, jak i turyści.

Program 17 edycji festiwalu pirotechnicznego na Malcie.

Zdjęcie z widowiska pirotechnicznego na Malcie

Organizatorami jednego z najpopularniejszych festiwali pirotechnicznych w Europie są maltańskie Ministerstwo Turystyki oraz Urząd ds. Turystyki. W 2018 roku odbędzie się 17 edycja Malta Fireworks Festiwal. Imprezę podzielono na trzy dni. Inauguracja wydarzenia przewidziana jest na sobotę 21 kwietnia. Ostatni pokaz odbędzie się w poniedziałek 30 kwietnia. Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków na Malcie będzie naprawdę wyjątkowy. Tematyka tej profesjonalnej imprezy pirotechnicznej dotyczyć będzie spotkania ognia i kultury. Salwy wybuchów przedstawią widzom kulturowe aspekty życia na Malcie i Gozo. Pierwszy z pokazów odbędzie się w miejscowości Xagħra na Gozo. Pierwszy pokaz pirotechniczny stworzy znana na całym świecie grupa Phoenix Fireworks Ltd z Wielkiej Brytanii oraz Rozzi Fireworks ze Stanów Zjednoczonych. Przepiękna sceneria i moc wrażeń czekają na spragnionych wrażeń, które pozostają w pamięci na długie lata. Kolejny spektakl odbędzie się w piątek, 27 kwietnia, w rybackiej miejscowości Marsaxlokk. Jeśli oglądaliście zdjęcia z Malty, z pewnością kojarzycie port pełen kolorowych łodzi. Port w Marsaxlokk zadowoli wszystkich fotografów. To właśnie tu cumują maltańscy rybacy. Port otoczony jest doskonałymi restauracjami, zjecie tu najlepsze na Malcie ryby i owoce morza, a gdy słońce schowa się za horyzontem, obejrzycie widowiskowe pokazy pirotechniczne, które przygotują renomowani producenci z Włoch i Malty. Impreza w portowej wiosce będzie oparta na tradycyjnej maltańskiej uczcie, na której główną rolę odegrają kolorowe dekoracje i lokalny zespół muzyczny. Jeśli przyjedziecie do miejscowości wcześniej, polecamy wybranie się na wycieczkę do pięknego Saint Petter’s Pool, znajdującego się na wschodnim krańcu wyspy. Podczas festiwalu pirotechnicznego odbędą się aż trzy serie pokazów. W jednej z nich weźmie udział ekipa PyroTech. 30 kwietnia zapraszamy do pięknego Grand Harbour w Valletcie. Ostatni pokaz pirotechniczny festiwalu zostanie przygotowany przez włoskiego producenta Pyroemotions. Organizator stawia na efektowne pokazy sztucznych ogni. To prawdziwy, multimedialny spektakl. Profesjonalny organizator pokazów pirotechnicznych zamienia salwy wybuchów w prawdziwą sztukę, która zapiera dech w piersi.

Jak tanio dolecieć na Malta International Fireworks Festival z Polski?

Na Malcie znajduje się jedno lotnisko międzynarodowe. Port Lotniczy Luqa obsługuje liczne loty z Polski. Lot trwa około dwóch godzin, połączenia wykonuje wielu tanich przewoźników m.in. Wizzair i Ryanair. Ceny biletów zaczynają się od kilkunastu złotych w jedną stronę. Jeśli decydujecie się na wyjazd last minute najtaniej na Maltę dolecicie z Warszawskiego Modlina.

 

Połącz zwiedzanie pięknej wyspy położonej pomiędzy Europą a Afryką z wizytą na pokazach pirotechnicznych organizowanych w ramach Malta International Fireworks Festival. Odkryj magię   sztucznych ogni w śródziemnomorskiej scenerii.

Zobacz naszą realacje z ostatniego festiwalu pirotechniznego na Malcie w 2018 roku: