Z roku na rok rośnie świadomość zagrożenia jakim są dla zwierząt głośne wystrzały fajerwerków. Najwięcej mówi się o nich przed Sylwestrem, jednak okazji do wykorzystania widowiskowych, sztucznych ogni nie brakuje również w ciągu roku. Warto wiedzieć, że istnieją sposoby na ograniczenie stresu pupilów. Na rynku pojawiły się bowiem SILENTY – ciche fajerwerki, które są bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych wystrzałów.

Wybuchy petard wywołują u czworonogów ogromny strach. Dotyczy to przede wszystkim psów, które mają bardzo rozwinięty zmysł słuchu i odbierają dźwięki, niesłyszalne dla ludzi. Przyjmuje się, że górna granica częstotliwości fal, które rejestrują psy to 40 tys. drgań na sekundę. Dla porównania człowiek słyszy ich zaledwie 20 tys. Głośne dźwięki są, więc dla tych zwierząt nieprzyjemne, a razem z intensywnością huku rośnie strach, a nawet panika. Zdarza się, że pod wpływem szoku pupile uciekają lub chowają się w najciemniejszych i najbardziej wytłumionych zakamarkach mieszkania. Podobnie dzieje się z kotami, które równie mocno „przeżywają” głośne imprezy sylwestrowe.

Na szczęście możemy przy pomocy różnych metod ulżyć czworonogom:

  • Wyjdź z psem na dłuższy spacer przed tym, jak zaczną się wybuchy fajerwerków i nie spuszczaj go ze smyczy, bo istniej duże ryzyko ucieczki w panice. Do obroży przyczep psu tzw. adresówkę z danymi kontaktowymi.
  • Nie wyprowadzaj psa na siłę, jeśli nie ma na to ochoty i się boi
  • Zasłoń i zamknij okna – to ograniczy dopływ bodźców z zewnątrz
  • Nie wyciągaj zwierzaka z jego skrytki – koty lubią chować się w kanapach, szafach czy łazience. Jeśli zwierzak znalazł bezpieczną kryjówkę, pozwól mu w niej przeczekać.
  • Podczas wybuchów bądź blisko pupila, ale zachowuj się naturalnie i nie przytulaj go na siłę
  • Pamiętaj o psach podwórkowych, one również powinny mieć dostęp do cichego miejsca, w którym będą mogły się schronić
  • Podczas Sylwestra i imprez stosuj wyłącznie SILENTY – ciche fajerwerki

Fajerwerki nie muszą być głośne

Wybuchy petard podczas Sylwestra mogą generować hałas o natężeniu nawet 160 decybeli. Nie można się, więc dziwić, że jest to trudne do zniesienia dla zwierząt o wrażliwym słuchu. Wiele organizacji nawołuje do zaprzestania korzystania z fajerwerków, trudno jednak spodziewać się, by wszyscy jednomyślnie zrezygnowali z hucznego obchodzenia Sylwestra. Dlatego producenci materiałów pirotechnicznych wyszli naprzeciw potrzebom klientów i rozszerzyli ofertę o SILENTY, czyli tzw. ciche fajerwerki, które mają zaniżony próg decybeli i można stosować je nawet w otoczeniu zwierząt bez ryzyka ich spłoszenia.

SILENTY – jak to działa?

SILENTY to nowa gama produktów o spektakularnych, świetlnych efektach bez elementu wybuchu wykorzystywane przy cichych pokazach fajerwerków. Zamiast huku słychać zaledwie szum, gwizd lub cichy trzask. Z tego powodu są to fajerwerki chętnie wybierane na rodzinne jubileusze, festyny i wydarzenia, w których uczestniczą też dzieci. Co ważne, można z powodzeniem stosować je nawet w otoczeniu budynków bez ryzyka, że narazimy się sąsiadom. SILENTY są jeszcze rzadko spotykaną atrakcją, więc wzbudzają duże zainteresowanie gości. Aby zapewnić takie widowisko na imprezie, warto zamówić specjalny pokaz pirotechniczny SILENTY, w którym odpowiednio dobrane ciche fajerwerki zostaną zsynchronizowane z muzyką tworząc niepowtarzalne show lub kupić zestaw produktów do samodzielnego odpalania z rodzaju NWP, który nie wymaga pozwolenia. Oferujemy szeroki wybór tego rodzaju atrakcji oraz pomagamy w odpowiednim dobraniu produktów do charakteru eventu. Do SILENTY można zaliczyć m.in.: słońca pirotechniczne, widowiskowe fontanny z pionowymi snopami iskier czy rzymskie ognie, z których wyrzucane są kolorowe, świecące kule, są już nawet dostępne wyrzutnie/baterie na bazie SILENTY. Nawet wśród rakiet znajdziemy takie, które otrzymały przyznawany przez naszą firmę certyfikat SILENTY i spełniły rygorystyczne wymagania dotyczące min. niskiej emisji dźwięku.

Świętowanie bez huku

Obecnie nie trzeba rezygnować z widowiskowego show z udziałem fajerwerków, by świętować zachowując bezpieczeństwo i komfort zwierząt. Doskonale przygotowany pokaz z udziałem produktów pirotechnicznych SILENTY docenią również osoby starsze, dzieci i goście lubiący efektowne atrakcje. Warto pamiętać, by realizację takiego wydarzenia powierzyć doświadczonym pirotechnikom, którzy przedstawią niezbędne certyfikaty oraz zezwolenia. Nasi specjaliści pomogą też w doborze długości, intensywności oraz charakteru pokazu fajerwerków z niezliczonych, dowolnych kombinacji. Nie bez znaczenia jest również ich wiedza, która zapewni komfort i bezpieczeństwo uczestnikom imprezy.